На веснянiй Деснi
Sergey Ivanov

     Весняний ранок на повноводнiй Деснi… Промiнi вiд сходящого сонця, пробиваючись крiзь туман, малюють чарiвнi картини.
     Вiдбиваючись вiд коричнюватоi деснянськоi води та молодоi зеленi залитих повiнню дерев вони, пом’якшенi вранiшнiм туманом, додають золотi фарби у цiй природнiй пастельний пейзаж, написаний Маестро Природой.
     Нi що не порушує цого величного спокою.  Навiть птахи, ожившi на зорi, затихли, немов милуючись цiєю красою…
     Поступово сонце здiймається вище, фарби блякнуть I ти  починаєш чути гавкiт собак у сусiдньому селi,  тарахтiння мотора,  повзучоi проти течii баржи та настирливий виск деснянського комар’я.  Просинається рiка.  Дзеркало води, час вiд часу, турбує своiми сплесками риба, вранiшнiй вiтерець гуляє брижжю по воднiй гладiнi.
     З травня по липень рибалцi на Деснi справжнiй рай.  Риба,  як-би хвилями,  пiднiмається уверх по рiчцi на нерест.  Плотву,  яка починає йти на початку квiтня,  змiнює лящ та густера, слiдом рухається чехонь, а замикає цей ”парад”, у серединi травня - судак       та сом.
    Умови для нересту риби, на заливних деснянських луках -прекраснi. Вода в них швидко прогрiваеться,  що сприяє розвитку iкринок,  та й браконьєру поставити сiтки на глибинi 30-40см проблематично.
     Пiк повiнi на Деснi(по мiсцевому визначенню-гор) настає у перших числах травня, пiсля чого вода поступово починає спадати.  Риба,  знесилена нерестом, виходить з лук у рiку iпочинає годуватися.  Приблизно у цей-же час настає “жор”у найросповсюднiйшого деснянського хижака-судака. Ловля судака на Деснi- справжнє полювання, потребуюче вiд рибалки витримки та умiння. У Деснi його можна спробувати зловити на блешню, популярний нинi “вiброхвiст” або “бородку”,  але бiльшого ефекту, анiж при ловлi на живця навряд-чи досягнути.
   Отже - ловля на живця. Кандидат №1 на цю роль - безперечно уклея. Саме вона складає основну годiвну базу судака у Деснi. Снасть для ii ловлi повинна бути легкою, поводок не повинен перевищувати у дiаметрi 0,1мм, а гачок-№2,5-3. Маленький поплавець-правильно пiдвантажен, щоб обережна у цю пору уклея не розбiгалась у рiзнi боки вiд його сплеску. Найкраща наживка для неi - опариш.  Шукати уклейку слiд на вiдбоi течii, створеним притопленими кущами або деревами. Зберегати живця кращє за все у невеличкому бiдонi або iншiй, подiбнiй до нього посудинi, затягнувши попередньо верх мiлкочарунистою сiткою, закрiпленою на корпусi резинкою, щоби зручно було мiняти воду.
   Судак, переважно, тримається у мiсцях iз пiщаним дном та сильною течiєю, клювати, як правило, починає на свiтанку. Снасть для його ловлi достатньо проста:поводок, довжиною 40-50см та 0,3-0,35мм у дiаметрi, гачок №9-10 з дроту 0,8-0,-9 мм, не грубiше, щоб не травмувати живця, насаджувати якого, до речi слiд, проколовши нижню губу та вивевши жало гачка крiзь нiздрю. Металевий поводок ставити не обов’язково, так як розташування зубiв у судака(на вiдокрему вiд щуки) не дозволяє йому перекусити льоску.
    Закидати наживку слiд наступним чином:узявши важильце у лiву руку, а спiнiнг у праву, рухом нагадуючим навiс, плавно(щоб живець не злетiв з гачка) послати наживку у визначене вами мiсце. Враховуючи,  що судак в Деснi тримається бiля берегу, закид не повинен перевищувати 7-8 метрiв.  I нарештi-найголовнiше. Судак-риба дуже обережна. Щонайменьший шум на березi, грюкання автомобiльноi дверцяти, музика, голосна розмова-може вiдлякнути його на тривалий час. У ваший одежi повиннi переважати темнi кольори, та й по березi даремно вештатися не слiд, а краще присiсти де-небудь за кущиком та уважно спостерiгати за поведiнкою вашого спiнiнга.
    Ось затремтiв, застукав дрiбно його кiнчик, розслабтеся, це всього-лише живець намагається звiльнитися з вашого гачка.  Хоча не виключено, що побачивши небезпеку в обличчi хижака, вiн намагається пiдсилити вашу пильнiсть…
      I ось , нарештi плавний, але достатньо могутнiй жим. Є! Це судак притиснув здобич до дна. Тепер не ловити гав! Швидко, але в той же час не роблячи рiзких рухiв I не гупаючи по землi ногами, пiдiйти до спiнiнга I зняти котушку з тормозу, одночасно акуратно взяти вудлищє у руку та, вiдпустивши 30-40см “слабини”-чекати.  Якщо ваши дii не налякали хижака, вiн обов’язково почне заковтувати здобич. Кожен новий його поштовх повинен супроводжуватися вiдпусканням льоскi на декiлька сантиметрiв, щоби судак не вiдчув “натяжку”.  Якщо це трапиться, вiн миттєво вiдпустить здобич-I марнi ваши сподiвання…
   Та якщо все зробити вiрно, без метушнi, то пiсля серii плавних поштовхiв ви вiчуєте рiзкий ривок.  Пiдciкайте! Подальшi миттєвостi боротьби - чудовi!
    I навiть якщо ваш улов на прикiнцi дня не можна буде назвати багатим-не засмучуйтесь, день проведений на Деснi залишить слiд у вашiй душi.  Десна зачарує вас I буде манити до себе знов I знов…

(c) Дом Рыбака - 2000
Ваши предложения и замечания ждем по адресу
e-mail:webmaster@fishing.kiev.ua