Рибальський квиток: кінець безкоштовної риболовлі?

Ростислав Полівчак, член Спілки журналістів України

Надруковано у всеукраїнській рибальскій газеті “Клює!”, №3, 2003 року.

(03422) 77585 - редакція "Клює", mailto:klue@il.if.ua


Останнім часом серед рибалок ходили вперті  чутки, що рибінспекція збирається вводити платні рибальські квитки — нову форму документа на право здійснення аматорського (любительського) рибальства. Чесно кажучи, я не повірив. Але, як виявилося, вже існує проект внесення змін до Порядку здійснення любительського і спортивного рибальства (основний документ, який регулює аматорське рибальство).

Далі, щоб уникнути неточностей, буду скорочено цитувати документи.

З листа Головрибводу територіальним органам рибоохорони, від 24 грудня 2002 року, №2-12-1068.

...«Прийшли до висновку, що повинен бути впроваджений лише один рибальський квиток, який діє на всій території України. Квиток видається на один рік, він безіменний (на пред’явника) має систему захисту від підробок, шляхом нанесення відповідних голограм і таке інше.

Рибальські квитки будуть двох типів. Один на право лову з човна, з берега, з льоду та на право підводного полювання. Орієнтовна вартість такого квитка - 3 НМДГ (51 гри.). Другий-на право лову з берега та з льоду. Орієнтована вартість - 1,5 НМДГ (25 грн. 50 коп.). Виходячи з цього, Головрибводом розроблено проект Порядку здійснення любительського і спортивного рибальства та проект постанови КМУ про його затвердження.

За попередніми розрахунками на рік необхідно виготовити біля 800 тисяч рибальських квитків...

в.о. начальника

Головрибводу А.Антонов»

Далі цитата із безпосередньо оновленого Порядку здійснення любительського і спортивного рибальства:

«...Умови здійснення любительського рибальства

3. На водоймах, визначених органами рибоохорони, любительське рибальство здійснюється безкоштовно (на водоймах загального користування) або за плату, на підставі рибальського квитка.

4. Рибальський квиток повинні мати рибалки - любителі, які досягли 18 річного віку.

5. ...Рибальський квиток діє на всій території України. Термін дії рибальського квитка - один рік. За видачу рибальського квитка справляється збір, розмір    якого встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань рибного господарства за погодженням з Міністерством фінансів України.

6. На водоймах, визначених органами рибоохорони, лов риби без рибальських квитків мають право здійснювати: діти до 18 років; інваліди 1 та 2 груп; учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 та 2 категорій; учасники війн та збройних конфліктів. Особи, яким надаються означені пільги лов риби здійснюють на підставі відповідних особистих посвідчень (крім дітей).

7. Іноземні громадяни та особи без громадянства можуть здійснювати любительське рибальство на території України з дотриманням цього Порядку. При цьому посвідчення рибалки - любителя, видані відповідними установами іноземних держав, визначаються дійсними.

...16. Забороняється лов (добування) водних живих ресурсів: .... без наявності рибальського квитка...

Тут необхідні деякі уточнення. Пункт 3 вище наведеного документа означає, що  риболовля на водоймах загального користування не стане платною, але буде відбуватися лише за наявності рибальського квитка, який, проте, має певну вартість. Пункт 16 означає, що всі рибалки, які не потрапили у пільгові категорії, за рибальство на всіх типах водойм будуть оштрафовані у випадку, якщо не матимуть рибальського квитка.

В мене, як рибалки-аматора, який не є ні членом жодної рибальської громадської організації, ні працівником контролюючих органів, виникає кілька запитань.

По-перше. Як рибальський квиток загальнодержавного взірця буде співвідноситись з квитками рибальських товариств. Згідно проекту - ніяк. Тобто, заплативши, до прикладу громадській організації (УТМР, Військовим мисливцям та рибалкам чи іншій організації) річний внесок і отримавши квиток товариства, рибалка буде зобов’язаний ще й придбати квиток Головрибводу, тобто, платити двічі. І це при тому, що який-небудь іноземець, згідно пункту 7 проекту, заплативши лише іноземній рибальській організації, має право рибалити на Україні без квитка Головрибводу...

Питання друге. Далі знову цитата з того самого проекту:

«Надходження від реалізації рибальських квитків.

17. Кошти отримані за рахунок реалізації рибальських квитків зараховуються  на  спеціальний  реєстраційний  рахунок   спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань рибного господарства, використовуються на охорону та відтворення водних живих ресурсів, на компенсацію витрат пов’язаних з виготовленням та реалізацією рибальських квитків.

Зазначені кошти включаються до кошторису доходів і видатків спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань рибного господарства і на цю суму зменшується обсяг його фінансування за рахунок Державного бюджету України.»

Ось так. Виявляється Головрибвод додаткових грошей від «обілечування» не отримає, а рибалки-аматори «проспонсорують» бюджет України. І взагалі, з чого виходили автори проекту, коли призначали вартість квитка? Чому 1,5 або 3  неоподатковуваних мінімуми, а не, приміром, 100. Тисячу сімсот гривень за квиток теж непогана сума... Взагалі, коли щось безкоштовне стає платним, та ще й прив’язаним до неоподатковуваного мінімуму, то виникають асоціації з новим податком. А нові податки, як відомо, в Україні вводити заборонено Коституцією.

По-третє. Рибалки-аматори Головрибводу не вороги, і не джерело нових фінансів, а колеги по спільній охороні водойм від забруднювачів та браконьєрів. І якраз про посилення боротьби з браконьєрством в новому проекті немає ні слова. З іншого боку, чому проект не опублікований і не обговорюється публічно?

Погляньте на стан наших водойм! Організовані та озброєні банди електровудочників добивають залишки риби, рибінспекції ні фінансово, ні організаційно не взмозі боротися з масовим браконьєрством, а на цьому фоні багатостраждальний аматор ще й зобов’язаний віддавати 25 гривень в бюджет, НЕ ОТРИМУЮЧИ ВЗАМІН НІЧОГО!

З іншого боку, я частково розумію авторів проекту, які намагаються ввести певну організацію в той хаос, який твориться зараз в аматорському рибальстві. Також розумію, що Головрибводу та його підрозділам було б значно простіше проводити спільну природоохоронну роботу не з приватними особами, а з організованими в товариства свідомими рибалками.

Але ці проблеми не вирішуються поголовним «обілечуванням» рибалок-аматорів.  Крім того, в Німеччині, Польщі, Угорщині, Чехії, навіть Росії безкоштовне рибальство  ДОЗВОЛЕНЕ без квитків.

Отже, якщо Головрибвод має потребу в наведенні порядку на водоймах, якщо рибінспекціям потрібна цільова фінансова та організаційна допомога для посилення боротьби із злісним браконьєрством, давайте разом подумаємо, як вирішити ці проблеми. Нехай кожен читач, якому небайдужа доля наших водойм, напише до редакції свою думку і з приводу рибальського квитка, і про посилення боротьби з браконьєрством, і про громадські рибальські товариства. Давайте створимо в газеті читацький форум, в якому я буду публікувати найбільш цікаві і реальні пропозиції читачів.

Адже коли 1 липня 2003 року на берег українських водойм вийде мільйон «безбілетних» рибалок-«порушників», кому від цього стане краще?

P.S. До читачів: прохання листи з пропозиціями позначати: Форум «Рибальський квиток».


Також можна обговорити цю тему в "общалці" ЭКОЛОГИЯ и БРАКОНЬЕРСТВО


(с)Дом Рыбака - 2003